tapeta1


Kandie


Je osada patřící k Laškovu (místní vyslovují jako "Gandija"), leží v údolí potoka Pilávky, v místě je kaplička sv. Floriána. V osadě na Pilávce býval ještě za druhé sv. války mlýn, zvaný Horní. Na tomto potoce za obcí býval také dolní mlýn, zvaný Trňák. Dolní mlýn navštěvoval Josef Mánes, oba mlýny patřily rodině Sloupských. Na Pilávce pod vrchem Světina u Krakovce byl i třetí mlýn zvaný Kruhák (podle zákrutů potoka) a i tento navštěvoval Josef Mánes. Mlýn vlastnil František Odrážka, kterého Mánes namaloval jako sedláka.

V Kandii jsme v historii měli jen nepatrné zastoupení.
Nějakou dobu tam žil Jan (VII-28) *1829, ale nepodařilo se zjistit odkdy, jisté ale je, že tam byl minimálně od začátku roku 1885, protože je tam dne 15. ledna 1885 datováno sepsání jeho závěti. Na druhou stranu sčítací archy z roku 1880 nikoho z Kutých v Kandii neudádějí. Asi tedy v té době stále žil v Laškovském Dvorku a v Kandii jen jako nájemce provozoval hospodu v č. 29 a kde podle matriky i roku 1885 zemřel na zápal plic. Zdravotní potíže měl asi delší dobu, protože již v lednové závěti píše "Já, níže podepsaný Jan Kutý v Laškovským Dvorku, jsa v těžké nemoci postaven, avšak při zdravém rozumu a dobré paměti..." Více o něm v kapitole Laškovský Dvorek.
Kromě toho je na hřbitově v sousedním Laškově urna se jménem Františka Kutá (VIII-54) , dcera Josefa Hudečka z Kandie (1885 - 1972), která byla druhou manželkou Jana (VIII-54) Kutého z Pěnčína. Oženil se s ní v roce 1928 po smrti své první manželky Filomeny (dcery Josefa Zatloukala z Pěnčína). V té době byla již Františka dvojnásobnou vdovou: první manžel Jiří Tyl padl v 1. sv. válce a jeho jméno je uvedeno na pamětní desce pomníku před zámkem v Laškově. Podruhé se Františka provdala v roce 1921 a to za Jana Khýra (1886 - 1923), který ale za 2 roky zemřel a tak se Františka vdala potřetí - za výše uvedeného vdovce Jana Kutého. Po jeho úmrtí v roce 1966 se Františka odstěhovala zpět do své rodné Kandie. Její podpis se zachoval na dokumentu z roku 1941 nazvaném "Legalizační protokol" s ověřenými podpisy obyvatel Kandie a Laškova vyhotovený pro účely odkoupení částí parcel místními obyvateli od laškovské obce na němž se podepsala kuriozním způsobem - se dvěma příjmeními: Kyrová Kutá, přestože od smrti jejího manžela Khýra již uplynulo 18 let. V roce 1957 podala Františka přihlášku do JZD Laškov.
Františka Kutá (VIII-54) v roce 1967 přenechává dům v Kandii č. 20 svému jedinému synovi Josefovi Tylovi a jeho manželce Vlastimile za podmínek uvedených v odstupní smlouvě.

Sčítání obyvatel v roce 1890 zde neuvádí nikoho z naší rodiny.